Pisanie pracy dyplomowej na studiach jest przedsięwzięciem, które przynajmniej z założenia powinno zostać rozłożone na cały rok. W tym czasie student może najpierw zastanowić się nad tematem, który powinien w miarę możliwości go interesować, aby późniejsza praca nad nim nie była zbyt męcząca. Następnie należy sporządzić coś na kształt planu ramowego. W nim zawrzemy wszystkie najważniejsze zagadnienia, jakie zamierzamy poruszyć w swojej pracy. Sporo czasu warto też poświęcić na przygotowanie materiałów.
Kiedy już mniej więcej mamy wszystkie te elementy gotowe, możemy rozpoczynać pisanie. Same prace magisterskie czy prace licencjackie musi cechować ciekawa treść. Dobrze jest czytającego zaskoczyć, zainteresować świeżym spojrzeniem na temat, który zapewne jest tej osobie już bardzo dobrze znany. Wiele uwagi powinniśmy poświęcić także na źródła. Kiedy z nich korzystamy, musimy koniecznie zamieścić taką informację w tekście, aby nie posądzono nas o kopiowanie czyjejś pracy. Bibliografia również powinna być jak najbardziej bogata, ponieważ to poniekąd świadczy o tym, do jakich źródeł dotarliśmy i czy rzeczywiście włożyliśmy w to dużo wysiłku.
Bardzo ważnym aspektem takich prac jest poprawne zamieszczanie przypisów, a także właśnie bibliografii. Często mylimy kolejność wpisywanych informacji o źródłach, a nierzadko zdarza się, że nie rozróżniamy literatury przedmiotowej od literatury podmiotowej. Po napisaniu, przychodzi obrona pracy. Jeśli wybraliśmy temat, którym się interesujemy, to bez problemu odpowiemy na wszystkie pytania, a dzięki temu uzyskamy nasz upragniony tytuł naukowy.