Jak wiadomo wszystkim studentom, zebranie,materiałów źródłowych to pierwszy bardzo ważny krok podczas tworzenia pracy dyplomowej. Bez materiałów źródłowych lub przy ich szczątkowych ilościach nie napiszemy wartościowej pracy dyplomowej.
Jeśli jesteśmy prekursorami w danej dziedzinie, znaleźliśmy w danej tematyce niszę, lukę, to w zasadzie możemy pokusić się o pracę dyplomową eksperymentalną, z tym że sprawa musi być wyczerpująco skonsultowana z naszym promotorem, tak aby nie było zaskoczenia i niepotrzebnych kłopotów.
Wracając jednak do standardowych prac dyplomowych, można powiedzieć, iż materiały źródłowe dzielą się na te opublikowane w literaturze przedmiotu, w czasopismach naukowych oraz popularno naukowych, oczywiście materiałem źródłowym są też zabytki, lub dane przedmioty, które można badać empirycznie.
Materiałów źródłowych dostarczają nie tylko archiwa, ale też ludzie, którzy żyją tu i teraz, mogą oni opowiedzieć o pewnych zdarzeniach, udzielić wywiadu, to również bardzo cenne dane,o ile są oczywiście udokumentowane i sprawdzone.
Kiedy piszemy prace dyplomowe, czas zbierania materiałów zapewne jest długi, dlatego warto wszystko archiwizować, opisywać tak aby później nie było problemów z identyfikacją danych materiałów niezbędnych do napisania dobrej merytorycznie pracy magisterskiej.